به تفصیل ویژگی های مثبت و منفی ۳ مدل خودروی H330، H320، H230 بررسی گردیده است. در این بررسی به تمامی موارد فنی و ساختاری مدل های برلیانس مانند لوازم یدکی کیفیت بدنه، موتور و سایر قطعات یدکی برلیانی در مدل های مختلف اشاره گردیده است.

برلیانس H330 :

خودروی برلیانس از جمله خودروهای کم هزینه و اقتصادی می باشد که می توانید رانندگی آرام و مطمئن را با آن تجربه کنید. البته نباید از موتور آن انتظار کارایی بالا را داشته باشید ولی برای محیط های شهری مناسب می باشد. علیرغم اینکه این خودرو به عنوان یک محصول اقتصادی از سوی شرکت سازنده معرفی گردیده است ولی به دلیل افزایش نرخ ارز قیمت آن نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.

نکات مثبت:

فضای داخلی کابین مناسب بوده و امکان ایجاد محیط راحت برای ۴ الی ۵ سرنشین را به خوبی تامین می کند.

برلیانس H330 دارای طراحی جذاب بوده و به دلیل ابعاد خودرو برای محیط های شلوغ شهری مناسب می باشد.
روکش صندلی ها پارچه ای بوده که با وجود ظاهر نه چندان جذاب مشکل تعریق را ندارد و نسبت به چرم های مصنوعی برتری دارد، همچنین صندلی ها طراحی مناسبی دارند و راحتی سرنشین ها را برای طی مسافت طولانی فراهم می کند.
صندوق عقب خودرو جادار بوده و فضای مناسبی را برای وسایل مسافرت جاده ای تامین می کند.
فرمان پذیری خودرو قابل قبول بوده و پایداری خودرو در پیچ ها مناسب می باشد.
تجهیزات و امکان رفاهی برلیانس H330 نسبت به خودروهای هم قیمت قابل قبول می باشد.
استهلاک پایین در بخش موتور و کابین خودرو با وجود کیفیت متوسط قطعات از دیگر مزیت های این خودرو می باشد.
سیستم ترمز خودرو از عملکرد مناسبی برخوردار بوده و از ورود ضربه به داخل کابین خودرو در هنگام ترمز های شدید جلوگیری می کند.
کمک فنر های خودرو دارای عملکرد قابل قبولی می باشد که از هنگام عبور از ناهمواری ها از ورود ضربه به داخل کابین جلوگیری می نماید.
در این خودرو از زنجیر به جای تسمه تایم استفاده شده است که از نکات جالب آن می باشد که از پارگی تسمه و ایجاد خسارت به موتور خودرو جلوگیری می نماید.

نکات منفی:

قدرت موتور در واقعیت حتی از مشخصات اعلامی کمپانی سازنده هم کمتر می باشد. به عنوان مثال شتاب صفر تا ۱۰۰ اعلامی کمپانی ۱۱ ثانیه می باشد اما در واقعیت و در بهترین حالت شتاب آن ۱۴ ثانیه ثبت گردیده است. بنابراین این خودرو برای رانندگی آرام در داخل شهر طراحی شده است و چندان جوانپسند نمی باشد.

عملکرد جعبه دنده بسیار ضعیف می باشد و ضرایب دنده به خوبی انتخاب نشده است و هماهنگی بین موتور و جعبه دنده به خوبی ایجاد نگردیده است که به خصوص باعث ضعف در مدل های اتوماتیک آن گردیده است.
کیفیت مواد به کار رفته در ساخت قطعات داخل خودرو بسیار پایین می باشد که با ورود به داخل کابین کاملاً به چشم می آید.
عایق بندی ضعیف خودرو باعث ورود صدای موتور به داخل کابین و سلب آسایش سرنشین های خودرو به خصوص در مسافت های طولانی می گردد.
ترمز دستی خودرو از عملکرد مناسبی برخوردار نبوده و امکان حرکت خودرو حتی با وجود فعال بودن آن وجود دارد.
مواد بکار رفته در ساخت سپر خودرو کیفیت لازم را ندارد و حتی رنگ آن برای مدل های روشن از رنگ خودرو تیره تر می باشد.
کمبود لوازم و قطعات برلیانس H330 و قیمت بالای آن در بازار از دیگر معایب این خودرو محسوب می گردد.

برلیانس H320:

خودرو های هاچ بک به دلیل ابعاد کوچیکتر علاوه بر جوانپسند بودن، برای محیط های کوچک و شلوغ شهری مناسب می باشند. همچنین چابکی و سرعت بالاتر این خودروها مزیت محسوب می گردد. اما ابعاد کوچکتر خودروهای هاچ بک باعث عدم راحتی سرنشینان به خصوص در مسافرت می گردد.

نکات مثبت:

طراحی داخل کابین برلیانس H320  مناسب بوده و هارمونی و جاگیری بخش‌ها و قطعات نیز قابل قبول است.
به دلیل عایق بندی مناسب صدای موتور به داخل وارد نمی شود.
فضای بزرگ صندوق عقب خودرو به نسبت هاچ بک بودن، فضای بار مناسب را برای سرنشینان تامین می کند.
استفاده از فنربندی مناسب از ورود ضربات به داخل کابین هنگا عبور از مسیرهای ناهموار جلوگیری می نماید.
فرمان پذیری خودرو مناسب بوده و نسبت به سایر هاچ بک ها در پیچ ها از فرمان پذیری مناسبی برخوردار می باشد. همچنین فرمان برقی خودرو در کنترل راننده می باشد.
سیستم ترمز خودرو از عملکرد مناسبی برخوردار بوده و سیستم های دیسکی جلو و عقب خودرو در هنگام ترمز های شدید سریع و محکم عمل می نمایند.
ایمنی خودرو در پیچ ها با وجود وزن کم برلیانس H320  مناسب می باشد.
مصرف سوخت پایین برلیانس H320   از دیگر نکات مثبت آن می باشد.
تجهیزات و لوازم یدکی برلیانس H320 نسبت به خودروهای هم قیمت، قابل قبول می باشد.

نکات منفی:

به دلیل استفاده از موتورهای ضعیف در این خودرو، شتاب و سرعت خودرو پایین می باشد که با وجود هاچ بک بودن خودرو چندان جوانپسند نیست، یعنی ویژگی های لازم برای رانندگی اسپرت را ندارد.
در سربالایی ها، به دلیل ضعف موتور، خودرو کشش چندانی ندارد که با وجود هاچ بک بودن ضعف بزرگی برای این خودرو محسوب می گردد.
عملکرد ضعیف جعبه دنده خودرو و ضعف در هماهنگی با موتور به خصوص در مدل های اتوماتیک از دیگر نقطه ضعف های خودرو می باشد. همچنین ضرایب دنده به خوبی انتخاب نگردیده است.
قطعات داخلی از جنس پلاستیک فشرده خشک ساخته شده است که در طول زمان کیفیت خود را از دست داده و باعث بروز صدا می گردد.
فضای داخل کابین کم می باشد که قرار گرفتن بر روی صندلی راننده چندان راحت نیست.
فضا و صندلی های عقب برای سرنشینان بلند قامت راحت نیست و بیشتر فضای کابین به صندوق بار اختصاص داده شده است.

برلیانس H230:

وقتی داخل برلیانس H230 قرار می گیرید با یک خودروی اقتصادی مواجه می شوید که مواد اولیه بکار رفته در ساخت تجهیزات داخلی آن از پلاستیک خشک می باشد که همانطور که در بالا ذکر شد با گذشت زمان کیفیت خود را از دست داده و باعث بروز صدا می گردد. فضای داخل کابین طراحی قابل قبولی دارد که باعث راحتی سرنشینان می گردد، همچنین فضای صندوق عقب خودرو از مزیت های این خودرو می باشد و دلیلی دیگر بر خانوادگی بودن این خودرو است، زیرا تأمین‌کننده فضای بار لازم برای مسافرت‌های خانوادگی است.

نکات مثبت:

با وجود ترمزهای کاسه‌ای در عقب خودرو عملکرد سیستم ترمزهای برلیانس  H230 خوب و بالاتر از سطح انتظار است.
فرمان پذیری خودرو مناسب بوده و در پیچ ها از فرمان پذیری مناسبی برخوردار می باشد. همچنین فرمان برقی خودرو در کنترل راننده می باشد.
یکی از دلایل کسب ۵ ستاره ایمنی در تست تصادف کشور چین توسط این خودرو وجود ۶ کیسه هوا در آن می باشد. البته وجود کیسه هوا در خودروهای هم قیمت برلیانس امری معمول است.
مصرف سوخت پایین برلیانس H230 از دیگر نکات مثبت آن می باشد.
تجهیزات و امکان رفاهی برلیانس H230 نسبت به خودروهای هم قیمت قابل قبول می باشد.

نکات منفی:

موتور ۱٫۵ لیتری برلیانس H230 برای رانندگی آرام و مطمئن طراحی شده است و نباید از آن انتظار بالایی داشت.
عملکرد ضعیف جعبه دنده خودرو و ضعف در هماهنگی با موتور به خصوص در مدل های اتوماتیک از دیگر نقطه ضعف های خودرو می باشد. همچنین ضرایب دنده به خوبی انتخاب نگردیده است. در مدل های دستی این مشکل تا حدودی رفع گردیده است.
نقاط کور راننده در این خودرو به دلیل طراحی ستون های خودرو زیاد می باشد همچنین پنجره های عقب و کنار نیز ابعاد مناسبی ندارند که نیاز به خرید دوربین برای عقب خودرو را افزایش می دهند.
جنس لاستیک های برلیانس چینی به دلیل عدم کیفیت و تناسب آن با خودرو از دیگر نفاط ضعف آن می باشد.
سیستم تعلیق خودرو خودروی برلیانس H230 در پیچ ها از عملکرد مناسبی برخوردار نیست و بیشتر برای رانندگی آرام و به دور از هیجان طراحی شده است.
فنر بندی خودرو چنگی به دل نمی زند و باعث انتقال ضربات به داخل کابین خودرو در هنگام عبور از مسیرهای ناهموار می گردد.
به دلیل عایق بندی نه چندان مناسب برلیانس H230 صدای خودرو به داخل آن انتقال پیدا می کند.

ارسال دیدگاه