فولی سبک چیست؟

در بین مردم اصطلاح فولی سبک بیشتر از پولی مرسوم هست به همین خاطر در ادامه به همین نام مصطلح از آن نام خواهیم برد.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در یک موتور عادی ، فولی سرمیل لنگ موظف است که سایر مصرف کننده ها را به حرکت دربیاورد. در تصویر بالا همانطور که مشاهده می کنید گرداندن کمپرسور کولر ، پمپ هیدرولیک و دینام به عهده پولی سر میل لنگ می باشد.

تعداد فولی ها می تواند بیشتر یا کمتر باشد برای مثال در موتور EF7 پولی خنک کن روغن (اویل ماژول) هم به این مجموعه اضافه می گردد یا در خودروی ۲۰۷ با فرمان برقی به دلیل حذف فرمان هیدرولیک فاقد پمپ هیدرولیک می باشد.

فولی سبک (پولی سبک) چگونه عمل می کند؟

در ابتدا باید دید که سبک شدن پولی سر میل لنگ چگونه می تواند تاثیر مثبتی بر دور گرفتن موتور خودرو داشته باشد. بنابراین ابتدا تاثیر مفهوم مومنتوم  یا تکانه را برای شما شرح می دهیم. مومنتوم علی رغم اسم سختی که دارد، تعریف راحتی دارد:

 سرعت جسم ضرب در جرم جسم = تکانه

در مورد فولی سر میل لنگ چون سرعت چرخشی دارد ( همان دور موتور خودمان که در حالت درجا حدود ۸۰۰ دور بر دقیقه است.) فرمول به این شکل اصلاح می گردد:

سرعت زاویه ای جسم (دور موتور) ضرب در جرم جسم = تکانه زاویه ای

حال مسئله خیلی راحت شد! اگر حالت کار کردن درجا را با دور موتور ۸۰۰ را در نظر بگیریم (این مثال برای تمام دور موتورها قابل اثبات است.) ؛ سرعت زاویه برابر است با حاصل تقسیم تکانه زاویه ای بر جرم جسم:

                            تکانه زاویه ای

سرعت زاویه ای= ______________

                             جرم فولی

با کم شدن جرم جسم که در مورد فولی در مقایسه با فولی استاندارد؛ نتیجه می گیریم فولی سبک نیاز به انرژی کمتری برای چرخاندن دارد.

فولی سبک (پولی سبک) چقدر افزایش توان می دهد؟

معمولا در بهترین شرایط و بسته میزان تقویت موتور تا ۳ اسب بخار قابل استحصال می باشد.

مزایای فولی سبک سر میل لنگ

  • افزایش شتاب اولیه شروع حرکت
  • افزایش توان تا ۳ اسب بخار
  • کاهش افت توان موتور در اثر استفاده از کولر

معایب فولی سر میل لنگ سبک

  • به هم خوردن نسبی بالانس دینامیکی بین میل لنگ ، فلایویل و فولی (ارتعاش ایجاد شده در موتورها خنثی نمیشود که در مورد موتورهای تقویت شده لازم است دقت بیشتری صورت بگیرد.)
  • حذف دمپر لاستیکی فولی فابریک (این دمپر شوک ناشی از ادوات متصل به فولی مثل دینام ، کمپرسورکولر و پمپ هیدرولیک را تاحد بالایی خنثی می کند.)
  • تیز شدن شیارهای فولی (در صورتیکه کیفیت ساخت پایین باشد به مرور شیارهای تسمه تیز شده و موجب خرابی تسمه می گردد.)