• بطور خلاصه ریمپ ایسیو چیست؟

ریمپ ایسیو در واقع یک برنامه نرم افزاری برای خودرو است و به هیچ عنوان با قسمت های سخت افزاری اتومبیل و «ای سی یو» ارتباطی ندارد. به بیانی دیگر  «ریمپ ECU» در برنامه نرم افزاری خودرو تغییر و تحول ایجاد می کند بدون آنکه تغییر و یا تعویضی در قطعات سخت افزاری صورت پذیرد.

بهتر نمودن جدول ها و پارامترهای عملکردی «ECU» و دوباره نگری و دوباره برنامه ریزی نمودن همگی بیانگر معنی و مفهوم برای ریمپ «ای سی یو» است.

تاثیراتی که ریمپ ایسیو بر روی اتومبیل شما می گذارد را می توان از روی بالارفتن فوق العاده شتاب اتومبیل به آن پی برد در غیر این صورت چیزی نیست که با چشم قابل مشاهده شدن باشد و نمی توان آنرا لمس نمود.

  • ریمپ ایسیو و چیپ تیونینگ برای کدام نوع خودروها قابل اجراست؟

تمام خودروهای دنیا قابلیت چیپ تیونینگ و ریمپ ایسیو شدن را دارند ولی خودروهای اروپایی و آمریکایی به دلیل آنکه طبق قوانین اتحادیه اروپا و آمریکا، تولید کنندگانشان می بایست پروتوکل ECU های آنها را در اختیار کمپانی های تیونر قرار دهند در این موضوع متداول ترند و کمپانی های ژاپنی و کره ای با کمی تاخیر نسبت به این مهم اقدام می کنند. ولی اصولا قاره اروپا و آمریکا در زمینه این نوع تیونینگ فعال ترند.

  • چگونه تیونینگ می تواند به کارآیی موتور کمک نماید؟

بطور خلاصه زمان جرقه زنی و مقدار سوخت داخل موتور بر اساس کیفیت سوخت، سرعت شعله داخل سیلندر و حساسیت سنسورها می بایست محاسبه گردد تا یک کارکرد نرم و روان و متوالی را برای موتور بوجود آورد. چیپ تیونینیگ (Chip Tuning) مانند بالا رفتن از یک تپه است اگر درست محاسبه شود یک قله دارد و اگر اشتباه از طرف دیگر با سرعت بالا تر سقوط خواهید کرد.

بطور مثال در صورت زیاد ریتارد کردن موتور ممکن است خطر ضربه ناک پایین بیاید و مصرف هم کمی کم شود ولی دمای گازهای خروجی به دلیل وجود بنزین در اگزوز بسیار بالا رفته و کاتالیزور به سرعت از بین خواهد رفت.

  • آیاچیپ تیونینگ به موتور خودرو آسیب می رساند؟

چنانچه به شکل درست و توسط کارشناس با تجربه و ماهر انجام شود، با برداشتن فشار اضافه از روی موتور با بالابردن راندمان، از موتور خودرو در برابر کیفیت سوخت، ضربه و دمای اضافه سیستم محافظت می نماید و به طول عمر موتور می افزاید. ولی اگر این کار توسط افراد فنی با تجربه صورت نگیرد می تواند با تحت فشار گذاشتن موتور به آن آسیب برساند.