ریمپ ایسیو تیبا

تیبا در دو مدل صندوق دار و هاچ بک توسط شرکت سایپا عرضه گردیده است.  نام اولیه این خودرو « مینیاتور » بود که بعدها به تیبا تغییر نام داد.  تیبا که جایگزین خودروی ریو گردیده است توسط مهندسین آلمانی ، ایتالیایی و کره ای طراحی گردیده و در طراحی داخل این خودرو از ریو، تندر ۹۰ و پراید الهام گرفته شده است.  

موتور تیبا در واقع تقویت شده موتور پراید بوده و از حجم ۱۳۰۰ به ۱۵۰۰ سی سی ارتقا یافته و در تیپ های مختلف عرضه گردیده است.

برای رفع برخی محدودیت ها شامل رفع تاخیر پدال گاز ، حذف سنسور دوم اکسیژن ، افزایش شتاب ، کاهش مصرف سوخت و … خودروی تیبای شما باید ریمپ ایسیو شود.  

ریمپ ایسیو چیست ؟

ریمپ ECU فرآیندی است که طی آن ای سی یو خودروی شما دوباره برنامه ریزی شده تا یکسری از محدودیت ها از خودروی شما برداشته شود.  

چرا خودرو محدودیت دارد؟

خودروسازها معمولا خودروها را برای شرایط آب و هوایی متفاوت جغرافیایی تولید می کنند تا خودرو در هر شرایطی بتواند در بهترین حالت خود کار کند.  در نتیجه یکسری محدودیت ها اعمال می شود که طبعا برای همه مناسب و جال نیست و بعضا آزار دهنده نیز می باشد.  

پس از ریمپ ECU چه محدودیت هایی از خودرو برداشته می شود؟

خدمات ریمپ ایسیو تیبا در اتوتیونینگ طاهری خودرو به شرح ذیل می باشد:

 • رفع تاخیر پدال گاز تیبا ( رفع کپ دریچه گاز تیبا ) : هنگامیکه بر روی پدال گاز فشار میدهیم بین عملکرد و فشار شما تاخیری چند میلی ثانیه ای وجود دارد که با ریمپ ایسیو قابل رفع می باشد.
 • حذف کاتاف تیبا : دور موتور خودرو در حالت معمول بین ۵۵۰۰ تا ۶۵۰۰ بالا می رود. حال با ریمپ ecu می توان این محدودیت را تا جایی که شما بخواهید برداشت.  
 • افزایش شتاب تیبا : یعنی افزایش شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر خودرو که در حالت معمول برای سراتو ۱۳٫۵ ثانیه می باشد. ( در واقع تا نهایت ۲ ثانیه قابل کاهش است )
 • ریمپ ایسیو تیبا 2
  ریمپ ایسیو تیبا ۲
 • حذف سنسور دوم اکسیژن تیبا : خودروهایی که استاندارد یورو ۴ به بالا دارند معمولا با خرابی زیاد سنسور اکسیژن همراه هستند ( البته در ایران ) و دلیل این خرابی کیفیت پایین بنزین های عرضه شده در جایگاه های سوخت می باشد. در نتیجه با ریمپ ecu نیز می توان این سنسور را حذف کرد و هزینه های تعمیر و تعویض سنسور اکسیژن را کاهش داد.  
 • حذف سنسور میل سوپاپ تیبا : این سنسور نیز دارای خرابی زیاد است و در شرایطی بهتر است با ریمپ ایسیو حذف شود.
 • کاهش مصرف سوخت تیبا
 • افزایش توان موتور تیبا : همراه با این آپشن نیز باید حتما موتور نیز تقویت گردد (بدون تقویت موتور به هیچ عنوان توصیه نمی شود)
 • اصلاح دمای آب ( تغییر عملکرد فن ) تیبا : با این آپشن فن دور تند و کند در دماهای پایین تری شروع به کار می کند. این آپشن خصوصا در مناطق با آب و هوای گرم بسیار ضروری است.